WYDARZENIA 2023

ikona

Spektakl „Król i Błazen” | Bielański Ośrodek Kultury

Dnia: 16/09/2023 w godzinach: 19:00 - 20:00
Goldoniego 1, Bielany, Warszawa
dorośli

Spektakl „Król i Błazen”, tekst Michael de Ghalderode, muzyka: Witold Broda, pomysł i wykonanie Adam Walny, kostiumy Monika Malicka Kusak, marionetki Adam Walny.

Obowiązują wejściówki do pobrania od dnia 4 września Adam Walny - Król i Błazen - YouTube Spektakl Król i Błazen inspirowany dramatem Michela de Ghalderode „Eskurial” oraz fragmentami „Króla Leara” Szekspira jest próbą zrozumienia istoty roli i fenomenu gry w relacjach między ludźmi.

Tę grę obnaża Śmierć...tu Śmierć królowej powoduje (zakazaną) rozpacz Błazna, zakochanego w Królowej i obojętność Króla (też nie na miejscu)...każdy z nich próbuje utrzymać role, która w majestacie śmierci jest nie do utrzymania.

Królowa – dzięki Śmierci – ma wgląd w rzeczywistą sytuację męża i kochanka. Oni zaś korzystając z narzędzi gry – wymiany ról – mogą otworzyć lekko ten wentyl bezpieczeństwa – i zamieniając się rolami powiedzieć co o sobie myślą – niestety, zamiana ról kończy się dla jednego z nich tragicznie. Lecz czy to rzeczywiście jest tragedia skoro i tak za wszystkie nici pociąga umierająca Królowa.

Darmowe zapisy: https://biletyna.pl/spektakl/Spektakl-Krol-i-Blazen/Warszawa

Godz. 18.00 otwarcie wystawy litografii „Pablo Picasso Toros y Toreros”,
Walki byków zajmują znaczące miejsce w twórczości Picassa. Rysował je już od 1890 roku, mierząc tym samy zakres najnowszych osiągnięć tego tematu, zrozumienia mechanizmów psychologicznych, które są z nim związane i zabarwienia go tysiącem niuansów emocjonalnych.

Aby dogłębnie zrozumieć sztukę i tematykę Korridy przydatne jest poznanie tajemnic tradycji, która również ma swoich artystów (toreadorów) i która przyciąga tylu żarliwych entuzjastów. Obserwując uwiecznione techniką litografii rysunki Picassa podzielamy jego pasję do walk byków. Wydaje nam się, że nagle rozumiemy, co on widzi, co czuje, co pamięta, kiedy ogromna bestia przeciwstawia się – jakby to powiedział Dominguin, który był jednym z najsłynniejszych hiszpańskich matadorów i przyjacielem Picassa – “bezbronnemu mężczyźnie w różowych pończochach”.

Wstęp wolny. Wystawa czynna do 30.09.2023 r.

Zapisz się na wydarzenie:

Pozostało wolnych miejsc: 135
Liczba miejsc rezerwacji*
Imię i Nazwisko - osoba 1*
Wiek uczestnika - osoba 1*
Imię i nazwisko opiekuna dziecka (jeżeli uczestnikiem zajęć jest dziecko)
Adres e-mail do kontaktu*
Telefon do kontaktu*
Dzielnica*
Skąd wiem o wydarzeniu?*

Zobacz jak dojechać:

Goldoniego 1, Bielany, Warszawa
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij